| Type | Installation accessories |
| Weight | 0.02 kg |
| Type | Installation accessories |
| Type | Installation accessories |
| Weight | 0.152 kg |
| Type | Installation accessories |
| Weight | 0.01 kg |
| Type | Installation accessories |
| Type | Installation accessories |
| Weight | 9.011 kg |
| Type | Installation accessories |
| Weight | 55 kg |
Air Vent for Steam Systems
- AV2000/3000/4000/5000 Series
- Soft Start-up Valve
Air Vent for Steam Systems
Carbon Steel Air Vent for Steam Systems
- Min outlet pressure - 0.5 bar
- Max inlet pressure - 16 bar
- No shut-off valve
- Industrial standard housing empty-58 mm
- 30 Bit multiturn
- Data transfer up to 2 MBaud
- Optically isolated RS 422 interface
- Servo or clamping flange
- Zero-set function
- Up to 4096 pulses on incremental track
- Industrial standard housing empty-58 mm
- 30 Bit multiturn
- Hardware encoder
- Data transfer up to 2 MBaud
- Optically isolated RS 422 interface
- Servo or clamping flange
- Up to 4096 pulses on incremental track
Sanitary Thermostatic Air Vent
Maintainable thermostatic air vent for removing air and other non-condensable gases from clean steam systems
| Type | LIGHT FITTING |
| Weight | 0.525 kg |
Stainless Steel Air Vent for Steam Systems
Industry standard enclosure Ø58 mm
16-bit single turn
- Data transfer up to 2 MBaud
- Up to 16 Bit singleturn
- ATEX-approval for mining
- IECEx approval
- Flameproof enclosure
- Removable connection cap
- Galvanically isolated RS 422 interface
- AW10-60
- AW Filter/Regulator Combination
- AW10-60
- AW Filter/Regulator Combination