Lenze i510-C0.55/400-3 16129084
Cabinet Drive
We ship
to United States of America
I51AE155F10V10000S - 0.55kW | 3AC 400/480V
Item Number:
i510-C0.55/400-3 16129084
Delivery standard: 3-6 weeks, depending on the country.
Condition:
new
The price and delivery terms is not final. Please check with the manager.
Contact our experts
- Overview +
- Comments +
| Material number | 16129084 |
| Inverter product series | i510 Frequency inverter |
| Inverter | i510-C0.55/400-3 |
| Type | I51AE155F10V10000S |
| Rated power | 0.55 kW/0.75 HP |
| Rated mains voltage | 3/PE 400/480 V AC |
| Output current | 1.8/1.6 A |
| RFI filter | Integrated |
| Output frequency | 0-599 Hz |
| I/O extension | Basic I/O |
| Fieldbus network | Without |
| Mounting location | Control cabinet |
| Coating | coated |
| Mot power | 0.55 kW |
| Generation | A |
| Application area (geographic) | EU |
| Mot power | 0.75 HP |
| Degree of protection spec. | IP20 |
| Weight | 1.09 KG |
Buy Lenze i510-C0.55/400-3 16129084 with the best possible price and delivery terms on eltra-trade.com
Discover a wide range of industrial electrical products at eltra-trade.com. We specialize in finding any part you need and providing prompt delivery. Benefit from our premium quality products and competitive prices. Partner with us for your electrical supply needs and experience outstanding service.
People also buy
Comments
No comments yet