Lenze i510-C3/400-3 16237999
Cabinet Drive
We ship
to United States of America
I51BE230F10V10000S - 3kW | 3AC 400/480V
Item Number:
i510-C3/400-3 16237999
Delivery standard: 3-6 weeks, depending on the country.
Condition:
new
The price and delivery terms is not final. Please check with the manager.
Contact our experts
- Overview +
- Comments +
| Material number | 16237999 |
| Inverter product series | i510 Frequency inverter |
| Inverter | i510-C3/400-3 |
| Type | I51BE230F10V10000S |
| Rated power | 3 kW/4 HP |
| Rated power LD | 4 kW/5 HP |
| Rated mains voltage | 3/PE 400/480 V AC |
| Output current | 7.3/6.3 A |
| Output current LD | 8.8/7.6 A |
| RFI filter | Integrated |
| Output frequency | 0-599 Hz |
| I/O extension | Basic I/O |
| Fieldbus network | Without |
| Mounting location | Control cabinet |
| Coating | coated |
| Mot power | 3.00 kW |
| Generation | B |
| Application area (geographic) | EU |
| Mot power | 4.00 HP |
| Degree of protection spec. | IP20 |
| Weight | 1.66 KG |
Buy Lenze i510-C3/400-3 16237999 with the best possible price and delivery terms on eltra-trade.com
Eltra Trade s.r.o. is a fast-developing industrial automation supplier. We have a lot of parts in stock. We provide the fastest delivery. The products offered are always new and original from the manufacturer. Not only will you receive your parts quickly and at a fantastic price, but you will also have a dedicated Account Manager on hand to help you throughout the whole process. Thanks to us you will be able to get rid of the cooperation with many suppliers, which greatly accelerates and facilitates your work.
People also buy
Comments
No comments yet