Lenze i510-C4/230-3 16163112
Cabinet Drive
We ship
to United States of America
I51AE240C10V00000S - 4kW | 3PE 230/240V
Item Number:
i510-C4/230-3 16163112
Delivery standard: 3-6 weeks, depending on the country.
Condition:
new
The price and delivery terms is not final. Please check with the manager.
Contact our experts
- Overview +
- Comments +
| Material number | 16163112 |
| Inverter product series | i510 Frequency inverter |
| Inverter | i510-C4/230-3 |
| Type | I51AE240C10V00000S |
| Rated power | 4 kW/5 HP |
| Rated mains voltage | 3/PE 230/240 V AC |
| Output current | 16.5 A |
| RFI filter | not integrated |
| Output frequency | 0-599 Hz |
| I/O extension | Basic I/O |
| Fieldbus network | Without |
| Mounting location | Control cabinet |
| Coating | coated |
| Mot power | 4.00 kW |
| Generation | A |
| Application area (geographic) | EU |
| Mot power | 5.00 HP |
| Degree of protection spec. | IP20 |
| Weight | 2.35 KG |
Buy Lenze i510-C4/230-3 16163112 with the best possible price and delivery terms on eltra-trade.com
Eltra Trade s.r.o. is a fast-developing company in supplying industrial automation devices. Thanks to our wide range of products, you won't need other suppliers. We ship to any country in the world. We have low prices and always deliver on time. You can receive daily support from your personal manager. Availability, efficiency, and flexibility are our main principles.
People also buy
Comments
No comments yet