Lenze i550-C1.5/230-1 16071924
Cabinet Drive
We ship
to United States of America
I55AE215B10V10002S - 1.5 KW| 1/N/PE 230/240 V AC | CANopen
Item Number:
i550-C1.5/230-1 16071924
Delivery standard: 3-6 weeks, depending on the country.
Condition:
new
The price and delivery terms is not final. Please check with the manager.
Contact our experts
- Overview +
- Comments +
| Material number | 16071924 |
| Inverter product series | i550 Frequency inverter |
| Inverter | i550-C1.5/230-1 |
| Type | I55AE215B10V10002S |
| Rated power | 1.5 kW/2 HP |
| Rated mains voltage | 1/N/PE 230/240 V AC |
| Output current | 7 A |
| RFI filter | Integrated |
| Output frequency | 0-599 Hz |
| I/O extension | Standard I/O |
| Fieldbus network | CANopen |
| Functional safety | Without |
| Mounting location | Control cabinet |
| Mot power | 1.50 kW |
| Generation | A |
| Application area (geographic) | EU |
| Mot power | 2.00 HP |
| Degree of protection spec. | IP20 |
| Weight | 1.61 KG |
Buy Lenze i550-C1.5/230-1 16071924 with the best possible price and delivery terms on eltra-trade.com
eltra-trade.com is an online store of industrial automation equipment. New items of automation products are added every day. Your order can be quickly delivered throughout Europe and around the world. We offer you good value for money. We provide our customers with a very quick response and good conditions. Using our professional services will help you be more competitive in the market and it will save you time.
People also buy
Comments
No comments yet