Measurement range
pH -2 to 14
Process temperature0 to 140 В°C
(32 to 280 В°F)
0 to 7 bar abs
(0 to 101.5 psi)
Measuring cell
+100 mbar....+40 bar
(+1.5 psi....600 psi)
Measuring cell
+400 mbar....+400 bar
(+6 psi...+6000 psi)
Measuring cell
+400 mbar....+40 bar
(+6 psi....+600 psi)
Limit pressure switch
Limit pressure switch
Limit pressure switch
Measurement range
pH 1 - 12
Process temperature0 - 80 C (32 - 176 F)
Process pressure1 - 4 bar abs (15 - 60 psi)
art. 10127191
| special type | sensor for high temperatures |
| nominal sensing distance Sn | 15 mm |
| nominal sensing distance Sn adjustable | 4 ... 15 mm |
| output circuit | PNP make function (NO) |
| operating temperature | -40 ... +200 °C |
art. 10164642
| nominal sensing distance Sn | 0,5 mm |
| mounting type | non-flush |
| GND electrode | no |
| output circuit | NPN make function (NO) |
| operating temperature | 0 ... +70 °C |
art. 11039126
| special type | liquid level sensor for wastewater |
| nominal sensing distance Sn | 0,1 mm |
| mounting type | non-flush |
| output circuit | NPN make function (NO) |
| operating temperature | 0 ... +50 °C |
art. 10129050
| nominal sensing distance Sn | 0,5 mm |
| mounting type | non-flush |
| GND electrode | no |
| output circuit | PNP make function (NO) |
| operating temperature | 0 ... +70 °C |
art. 11017111
| special type | liquid level sensor for wastewater |
| nominal sensing distance Sn | 0,1 mm |
| mounting type | non-flush |
| output circuit | PNP make function (NO) |
| operating temperature | 0 ... +50 °C |
art. 10164795
| nominal sensing distance Sn | 0,5 mm |
| mounting type | non-flush |
| GND electrode | no |
| output circuit | PNP break function (NC) |
| operating temperature | 0 ... +70 °C |
| nominal sensing distance Sn | 5 mm |
| mounting type | non-flush |
| GND electrode | no |
| output circuit | NPN make function (NO) |
| operating temperature | -25 ... +75 °C |
art. 11001668
| nominal sensing distance Sn | 15 mm |
| nominal sensing distance Sn adjustable | 2 ... 15 mm |
| mounting type | non-flush |
| output circuit | NPN make function (NO) |
| operating temperature | -25 ... +75 °C |
art. 11001669
| nominal sensing distance Sn | 15 mm |
| nominal sensing distance Sn adjustable | 2 ... 15 mm |
| mounting type | non-flush |
| output circuit | NPN break function (NC) |
| operating temperature | -25 ... +75 °C |
art. 11001670
| nominal sensing distance Sn | 15 mm |
| nominal sensing distance Sn adjustable | 2 ... 15 mm |
| mounting type | non-flush |
| output circuit | PNP make function (NO) |
| operating temperature | -25 ... +75 °C |
| nominal sensing distance Sn | 5 mm |
| mounting type | non-flush |
| GND electrode | no |
| output circuit | PNP break function (NC) |
| operating temperature | -25 ... +75 °C |
art. 11001671
| nominal sensing distance Sn | 15 mm |
| nominal sensing distance Sn adjustable | 2 ... 15 mm |
| mounting type | non-flush |
| output circuit | PNP break function (NC) |
| operating temperature | -25 ... +75 °C |
art. 11149600
| special type | liquid level sensor for oil |
| mounting type | non-flush |
| version | adhesion resistant |
| output circuit | voltage output |
| operating temperature | -40 ... +85 °C |
art. 11001683
| nominal sensing distance Sn | 8 mm |
| mounting type | non-flush |
| GND electrode | no |
| output circuit | NPN make function (NO) |
| operating temperature | -25 ... +75 °C |
art. 11001676
| nominal sensing distance Sn | 30 mm |
| nominal sensing distance Sn adjustable | 5 ... 30 mm |
| mounting type | non-flush |
| output circuit | PNP make function (NO) |
| operating temperature | -25 ... +75 °C |
art. 10119682
| nominal sensing distance Sn | 4 mm |
| nominal sensing distance Sn adjustable | 0,5 ... 4 mm |
| mounting type | flush |
| output circuit | NPN break function (NC) |
| operating temperature | -25 ... +75 °C |
art. 10236345
| nominal sensing distance Sn | 4 mm |
| nominal sensing distance Sn adjustable | 0,5 ... 4 mm |
| mounting type | flush |
| output circuit | PNP make function (NO) |
| operating temperature | -25 ... +75 °C |
art. 10119690
| nominal sensing distance Sn | 4 mm |
| nominal sensing distance Sn adjustable | 0,5 ... 4 mm |
| mounting type | flush |
| output circuit | PNP break function (NC) |
| operating temperature | -25 ... +75 °C |
art. 10236459
| nominal sensing distance Sn | 8 mm |
| nominal sensing distance Sn adjustable | 2 ... 8 mm |
| mounting type | flush |
| output circuit | PNP make function (NO) |
| operating temperature | -25 ... +75 °C |
art. 10119710
| nominal sensing distance Sn | 15 mm |
| nominal sensing distance Sn adjustable | 4 ... 15 mm |
| mounting type | flush |
| output circuit | NPN break function (NC) |
| operating temperature | -25 ... +75 °C |
art. 10119341
| nominal sensing distance Sn | 15 mm |
| nominal sensing distance Sn adjustable | 4 ... 15 mm |
| mounting type | flush |
| output circuit | PNP make function (NO) |
| operating temperature | -25 ... +75 °C |